Usluge socijalne skrbi

Kome su namijenjene?

Usluge socijalne skrbi namijenjene su djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s intelektualnim i dodatnim teškoćama.

Vrste usluga socijalne skrbi:

*klikom na naziv možete pristupiti opisu usluge

Rana intervencija

Psihosocijalna podrška za djecu predškolske i školske dobi

Boravak za učenike Centra "Šubićevac"

Boravak za odrasle korisnike

Smještaj

Organizirano stanovanje uz sveobuhvatnu podršku za odrasle korisnike

Kako se ostvaruje pravo na usluge socijalne skrbi?

Zahtjev za priznavanjem prava na usluge podnosi se mjerodavnom centru za socijalnu skrb, a po odobrenju prava na uslugu Komisija za prijem i otpust korisnika Centra „Šubićevac“ donosi odluku o prijamu ili upisuje korisnika na listu čekanja – ovisno o slobodnim mjestima.

Kome se obratiti s pitanjima o uslugama socijalne skrbi?

Socijalna radnica Centra „Šubićevac“ informira korisnike i njihove roditelje ili skrbnike o uslugama koje Centar pruža, upoznaje ih s načinom pružanja usluga i upućuje u postupak ostvarivanja prava. Kontaktira s centrima za socijalnu skrb, prikuplja dokumentaciju i priprema korisnike i njihovu obitelj za početak ili za prestanak korištenja usluga. Obavlja individualni i grupni savjetodavni rad s korisnicima i njihovim obiteljima, ovisno o njihovim potrebama.

Nakon početka korištenja usluge prati  razdoblje prilagodbe i pruža potrebnu potporu korisniku i obitelji. Kontinuirano prati korisnike svih socijalnih usluga u Centru, njihove  potrebe te, u slučaju promjene statusa, pokreće postupke za promjenu stečenih prava kao i za ostvarivanje novih prava korisnika.

Vodi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i rokovima za dostavu izvješća i provodi propisane evidencije drugih stručnih radnika te ih čuva u dosjeu korisnika. Surađuje s drugim organizacijama radi ostvarivanja prava i dobrobiti svakog korisnika (ustanovama u sustavu socijalne skrbi, prosvjete, zdravstva, sudstva, policije, tijelima uprave, udrugama i sl.). Za socijalno ugrožene korisnike poduzima nužne radnje za otklanjanje i ublažavanje takvog stanja. Za vrijeme korištenja usluga kontinuirano educira, informira, savjetuje i upućuje roditelje/skrbnike korisnika. S korisnicima na smještaju radi na njegovanju emocionalnih veza s obitelji.