Rana intervencija

Kome je namijenjena usluga rane intervencije?

Usluga rane intervencije u Centru namijenjena je neurorizičnoj djeci, djeci s uočenim razvojnim odstupanjima i genetičkim sindromima, od njihova rođenja, a najduže do navršene četvrte godine života.

Roditelji koji sumnjaju u uredan razvoj djeteta ili ih je uputio stručnjak (liječnik specijalist, stručni tim dječjeg vrtića), nakon dogovora termina sa socijalnom radnicom Centra, dolaze s djetetom na procjenu potreba. Procjenu provodi tim stručnjaka: edukacijski rehabilitator, psiholog, logoped i socijalni radnik. Dijete kod kojega se utvrde znatna razvojna odstupanja ili rizik za odstupanje u razvoju uključuje se u program rane intervencije.

Što uključuje usluga rane intervencije?

Rano je djetinjstvo razdoblje brzog i složenog razvoja mozga i središnjeg živčanog sustava, kada je odgovarajućim rehabilitacijskim postupcima moguće utjecati na sprečavanje i/ili ublažavanje teškoća. Rana intervencija usmjerena je na sprečavanje teškoća i ublažavanje postojećih teškoća s ciljem poboljšanja zdravlja i vještina djece.

Usluga rane intervencije uključuje pružanje terapijskih, edukacijskih i savjetodavnih usluga za djecu i njihove roditelje. Svako je dijete u usluzi rane intervencije uključeno u individualni edukacijsko-rehabilitacijski tretman, a prema procjeni edukacijskog rehabilitatora i ovisno o slobodnim mjestima, dijete se može uključiti i u dodatne rehabilitacije i terapije: logopedsku terapiju, fizikalnu terapiju, kineziterapiju, glazboterapiju i psihološku podršku.

Edukacijska rehabilitacija u ranoj intervenciji

Timski se određuje edukacijski rehabilitator - stručnjak dodatno educiran za rad s djecom rane dobi, koji provodi program rane intervencije. Edukacijski rehabilitator - stručnjak u ranoj intervenciji radi inicijalnu procjenu stanja djeteta po razvojnim područjima (spoznaja, komunikacija, socio-emocionalni razvoj, motorika, senzorna integracija) u suradnji s ostalim stručnjacima, izrađuje i provodi Individualni edukacijsko-(re)habilitacijski plan, ukazuje na ono što dijete može te prilagođava sredstva i aktivnosti djetetu, provodi aktivnosti usmjerene ciljevima Individualnog edukacijskog plana, pruža podršku roditeljima u provođenju ciljanih aktivnosti, opservira i evaluira napredak djeteta kroz duži period.

Koliko traje usluga rane intervencije?

Usluga rane intervencije namijenjena je djeci sa znatnim razvojnim odstupanjima ili rizikom za odstupanje u razvoju od njihova rođenja do navršene četvrte godine života. Djeca kod koje prestane potreba za nekom od rehabilitacija/terapija, isključuju se iz njih. Djeci kod koje prestane potreba za uslugom rane intervencije prije navršene četvrte godine života, usluga se prekida, s mogućnošću upućivanja drugim pružateljima usluga (izvan Centra). Od navršene četvrte godine života djeca se isključuju iz usluge rane intervencije i uključuju u uslugu psihosocijalne podrške.

Klikom na sliku Model rane intervencije možete pogledati shematski prikaz usluge ili ga preuzeti iz priloga na dnu stranice.