2022-04-02 10:45:00

Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Poremećaj iz spektra autizma:

  • učestalost u svijetu
  • podatci za Republiku Hrvatsku i Šibensko-kninsku županiju vs. stvarno stanje

  • razlozi nepodudaranja očekivane i zabilježene učestalosti u Republici Hrvatskoj i Šibensko-kninskoj županiji

  • kako prepoznati znakove PSA i kome se obratiti u Šibensko-kninskoj županiji?

Za više informacija kliknite na "više".

Poremećaj iz spektra autizma

 

Učestalost u svijetu

U posljednje vrijeme  poremećaj  iz  spektra  autizma  (PSA)  izaziva  veliko  zanimanje,  kako znanstvene i stručne tako i šire javnosti, najviše zbog znatnih promjena u njegovoj učestalosti koje se sustavno bilježe posljednjih desetljeća. Novije studije govore o učestalosti od 1% u općoj populaciji, dok najnovija izvješća Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Sjedinjenih Američkih Država (Centers for Disease Control and Prevention, 2014) pokazuju da je učestalost  poremećaja iz spektra autizma  u osmogodišnje djece oko 1,5%, odnosno jedno od 68 djece ima PSA.

 

Podatci za Republiku Hrvatsku i Šibensko-kninsku županiju vs. stvarno stanje

Kada bismo primijenili učestalost u svijetu na Republiku Hrvatsku, mogli bismo očekivati i do 60 000 osoba s PSA, odnosno i do 12 000 djece u dobi od 0 do 19 godina. U Šibensko-kninskoj županiji možemo očekivati oko 1100 osoba s PSA, od čega 260 djece u dobi od 0 do 19 godina. Međutim, podatci iz naše zemlje znatno se razlikuju od svjetskih podataka. Prema službenim podatcima Registra osoba s invaliditetom iz 2021. godine u RH je zabilježeno ukupno 3648 osoba s PSA, od čega 2756 djece u dobi od 0 do 19 godina. Nadalje, prema podatcima iz istog izvora, u Šibensko-kninskoj županiji zabilježene su samo 103 osobe s poremećajem iz spektra autizma, od čega 82 djece u dobi od 0 - 19 godina.

 

Razlozi nepodudaranja očekivane i zabilježene učestalosti u Republici Hrvatskoj i Šibensko-kninskoj županiji

Ovakvi  nerealni  pokazatelji  stanja u našoj zemlji odraz  su dijelom i nedostatne  dijagnostike  razvojnih  poremećaja  (posebice  u  ranoj  dobi),  nepostojanja   jasnih  i ujednačenih  kriterija  i  standardiziranih  mjernih  instrumenata  koji  se  primjenjuju  u  postupku  procjene, kao i nedovoljne educiranosti stručnjaka o tom složenom dijagnostičkom postupku. Posljedično, djeca s poremećajem  iz spektra autizma  vrlo često dobivaju zamjenske dijagnoze (npr. usporen  razvoj  govora, poremećaj socijalne komunikacije,  poremećaj  pažnje  i  hiperaktivnosti,  kašnjenje  u  psihomotoričkom  razvoju, razvojna  disfazija,  poremećaj  senzoričke  integracije  i  sl.)  koje  samo  djelomično  obuhvaćaju  i  opisuju njihova  razvojna  odstupanja. Tomu u prilog govore i podatci Registra za osobe s invaliditetom (2021.) u kojemu je jedno od najčešćih oštećenja oštećenje glasovno-govorne komunikacije (ukupno u RH 33032 osobe, u Šibensko-kninskoj županiji 414 osoba, kao i iskustva našeg Centra kojemu se sve veći broj roditelja javlja u potrazi za edukacijsko-rehabilitacijskom i logopedskom podrškom.

 

Kako prepoznati znakove PSA i kome se obratiti u Šibensko-kninskoj županiji?

Centar za odgoj i obrazovanje 'Šubićevac'  sustavno se bavi pružanjem edukacijsko-rehabilitacijske, psihološke i logopedske podrške roditeljima i djeci s poremećajem iz spektra autizma. Također, naša je misija omogućiti diferencijalnu dijagnostiku poremećaja iz spektra autizma u lokalnoj sredini.

Na sljedećem linku možete vidjeti kako prepoznati rane znakove poremećaja iz spektra autizma https://www.youtube.com/watch?v=ejpdOgFF1EQ

Ako prepoznajete neke od znakova kod svoga djeteta, slobodno se možete javiti našoj socijalnoj radnici na broj telefona 099/6170420 radi dogovora termina procjene.

 

Lucija Škugor, mag. edu. reh.


Centar za odgoj i obrazovanje "Šubićevac"